2016

Nuclear Physics:

I prize:

Kulin G.V., Frank A.I., Goryunov S.V., Kustov D.V. et al. “UCN diffraction on a moving grating and Time-of-Flight Fourier-spectroscopy”.

 II prize:

Bystritsky V.M., Grozdanov D.N., Zontikov A.O., Kopach Yu.N., Rogov Yu.N., Ruskov I.N., Sadovskiy A.B., Skoy V.R. et al. “Angular distribution of γ-rays with an energy of 4.43MeV, formed by inelastic neutron scattering with an energy of 14.1 MeV on the 12C nuclei”.

III prize:

Telezhnikov S.A., Granya G. et al. “Precise determination of neutron binding energy of 64Cu”.

Condensed Matter Physics:

I prize:

Balagurov A.M., Bobrikov I.A., Sumnikov S.V., Yushankhai V.Yu., Mironova-Ulmane N., Kuzmin A., Istomin S.Ya “Peculiarities of atomic and magnetic structures of simple and mixed oxides”. 

Kozlenko D.P., Lukin E.V., Kichanov S.E., Savenko B.N., Dang Ngoc Toan, Le Hong Khiem “Structural polymorphism and magnetism in complex oxides BaTi1-xFexO3 and BaTi1-xMnxO3: neutron investigations”.

III prize:

Balagurov A.M., Bobrikov I.A., Bokuchava G.D., Vasin R.N., Gusev A.I., Kurlov A.S. “Microstructure of nanocrystal vanadium and niobium carbides”.

Encouraging prize:

Arzumanyan G.M., Mamatkulov K.Z., Doroshkevich N.V., Voskanyan K.Sh., Gordeliy V.I., Kuznetsov E.A. “Combination of Raman, CARS and SERS spectroscopy in the investigations of organic molecules”.

Applied and methodical research:

I prize:

Lychagin E.V., Mityukhlyaev V.A., Muzychka A.Yu, Nesvizhevsky V.V., Nekhaev G.V., Onegin M.S., Strelkov A.V., Sharapov E.I. “UCN sources at external beams of thermal neutrons”. 

II prize:

Belushkin A.V., Manoshin S.A., Rikhvitskiy V.S. “Applicability analysis of the modified kinematic approximation for description of the neutron nonspecular reflection from the surface of micro- and nanostructured objects”. 

 

2015

Nuclear Physics:

I prize:

Gundorin N.A., Kopach Yu.N., Rogov A.D., Furman, W.I.
"Investigation of interaction of deeply subcritical target assembly QUINTA containing 512 kg of natural uranium with deuterons in the energy range from 1 to 8 GeV at JINR Nuclotron"

 II prize:

Gledenov Yu.M., Khuukhenkhuu G., Sedysheva M.V., Krupa L., Zhang G., Wang Zh. "Investigation of the (n,α) reaction on Fe isotopes in the neutron energy range of 4-7 MeV".

III prize:

Danilyan G.V., Kleinke., Kopach Yu.N., Krakhotin V.A., Novitsky V.V., Pavlov V.S., Shatalin, P.B.
"Effects of rotation of fissioning nuclei in the angular distributions of prompt neutrons and γ-rays originating from the polarized-neutron-induced fission of 233U and 235U nuclei".

Condensed Matter Physics:

I prize:

Kozlenko D.P., Lukin E.V., Kichanov S.E., Rutkauskas A.V., Savenko B.N., Burzo E., Vlaic P., Dang N.T.
"Magnetic phenomena in RCo2 intermetallides: investigation of the applicability limits of the concept of itinerant electron metamagnetism".

II prize:

Petrenko V.I., Avdeev M.V., Ivankov O.I., Rajnak M., Kopchansky P., Timko M., Dolnik B., Kurimsky J. "Direct observation of electric field induced pattern formation and particle aggregation in ferrofluids".

Applied and methodical research:

I prize:

Skalyga V., Izotov I., Golubev S., Sidorov A., Razin S., Strelkov A.V., Tarvainen O., H. Koivisto, Kalvas T.

"High yield neutron generator based on a high-current gasdynamic electron cyclotron resonance ion source".

Encouragement Prize:

Kravtsova A.V., Nekhoroshkov P.S., Frontasyeva M.V., Zinicovscaia I.I., Yushin N.S., Kamnev A.N., Bunkova O.M. Stukolova I.V., Yakovlev A.S.

"Application of neutron activation analysis for environmental assessment of coastal ecosystems of the Black Sea".

 

 2014

Condensed Matter Physics:

I prize:

Avdeev M.V., Tomchuk A.V., Aksenov V.L., Rogachev A.V., Ivankov O.I. “Structural studies of nanodiamonds by small-angle neutron scattering"

II prize:

Kozlenko D.P., Kichanov S.E., Lukin E.V., Dang N.T., Dubrovinsky L.S., Liermann H.-P., Morgenroth W., Kamynin A.A., Gridnev S.A., Savenko B.N.

“Pressure-induced polar phases in relaxor multiferroic PbFe0.5Nb0.5O3

III prize:

Ivankina T.I., Locajicek T., Svitek T., Kern H.

“Three-dimensional distributions of P- and S-wave velocities in biotite gneiss measured at hydrostatic pressure: comparison with the measurements conducted on a triaxial compression facility and the calculations based on neutron diffraction texture data”

Applied and methodical research:

I prize:

Belushkin A.V., Bodnarchuk V.I., Ioffe A.I., Manoshin S.A., Erhan R.

“Monte Carlo simulation of neutron spectrometers and neutron scattering experiments”

II prize:

Zinicovscaia I.I., Frontasyeva M.V., Culicov O.A., Pavlov S.S., Gundorina S.F., Cepoi L., Chiriac T., Valuta A.,

Duca Gh., Lupascu T. “Neutron activation analysis in wastewater treatment”

III prize:

Bystritsky V.M., Valkovich V., Grozdanov D.N., Zontikov A.O., Ivanov I.Zh., Kopatch Yu.N., Krylov A.R., Rogov Yu.N., Ruskov I.N ., Sapozhnikov M.G., Skoy V.R., Shvetsov V.N.

“Multilayer passive shielding of scintillation detectors based on the crystals of BGO, NaI(Tl) and stilbene operating in intense neutron fields with an energy of 14.1 MeV”

 

2013

Nuclear Physics:

I prize:

Yu.M.Gledenov, A.I.Oprea, C. Oprea, P.V.Sedyshev, V.V.Nesvizhevsky, E.V.Shulgina, V.A.Vesna. Investigation of P-odd effects in interactions of neutrons with natural lead.

 II prize:

V.К.Ignatovich,V.V.Nesvizhevsky. Reflection of slow neutrons from powder of nanorods.

III prize:

1. A.M.Sukhovoj, V.A.Khitrov.
Fundamentals of a modified model of neutron resonance width distribution and results of its application in the mass number range of 35≤А≤249.

2. A.V.Gorbunov, S.M.Lyapunov, O.I.Okina, M.V.Frontasyeva, S.S.Pavlov.
Nuclear and related analytical techniques in ecology: impact of geoecological factors on the balance of trace elements in the human organism.

Condensed Matter Physics:

I prize:

A.M.Balagurov, G.D.Bokuchava, R.N.Vasin, I.V.Papushkin, V.V.Sumin. Study of promising reactor materials using neutron scattering.

II prize:

S.E.Kichanov, D.P.Kozlenko, S.A.Samoilenko, A.V.Belushkin, A.Kh.Islamov, E.V.Lukin, B.N.Savenko.
Structural aspects of the formation of optical properties in nanostructured optically-active materials.

III prize:

М.Balasoiu, D.V.Soloviov, A.V.Rogachev, L.Anghel, O.Orelovich, L.Ishchenko, S.Stolyar, R.Iskhakov, Yu.Raikher.
Biogenetic nanoparticles produced by Klesiella oxytoca for medical applications: structure and properties investigation.

 Applied and methodical research:

I prize:

A.V.Belushkin, A.A.Bogdzel, A.P.Buzdavin, A.I.Zhuravlev, V.V.Zhuravlev, S.E.Kichanov, D.P.Kozlenko, S.A.Kulikov, F.V.Levchanovsky, E.V.Lukin V.M.Milkov, S.M.Murashkevich, Ts.Ts.Panteleev, V.I.Prikhodko, B.N.Savenko
Multisection ring detector of thermal neutrons for diffraction studies on microsamples in axial geometry.

 

2012

Nuclear Physics:

II prize:

W.I. Furman, A.L. Barabanov

«Quantum aspects of binary and ternary fission»

III prize:

1. Yu.N. Pokotilovski

«Possible neutron experiments to search for new spin-dependent forces»

2. Sh. Zeynalov, O. Zeynalova, M.A. Nazarenko, F.-J. Hambsch, S. Obersted

«A New Design of Fission Detector for Prompt Fission Neutron Investigation »

Condensed Matter Physics:

I prize:

V.K. Ignatovich, S.V. Kozhevnikov, Yu.V. Nikitenko

«Theoretical and experimental investigations of neutron waveguides and their application for the development of probe neutron microscopy»

II prize:

D.P. Kozlenko, S.Ye. Kichanov, A.V. Belushkin, S.G. Dzhabarov, B.N. Savenko, Ye.V. Lukin

«High pressure effect on the structure and atomic dynamics of molecular and ionic ferroelectrics»

III prize:

K. Druzbicki, E. Mikuli

«Complementary studies of mesomorphic and physicochemical properties of a novel antiferroelectric (S)-1-methylheptyl-4-(4’- decyloxybiphenylthiocarboxy)-benzoate (MHPSBO10)»

Applied and methodical research:

I prize:

V.D. Ananiev, А.А. Belyakov, А.А. Bogdzel, М.V. Bulavin, А.Е. Verhoglyadov, Е.N. Kulagin, S.А. Kulikov, А.А. Kustov, K.А. Mukhin, Т.B. Petukhova, А.P. Sirotin, А.N. Fedorov, Е.P. Shabalin, D.Е. Shabalin, V.К. Shirokov

«The world's first pelletized cold neutron moderator»

II prize:

V.M. Milkov, Ts.Ts. Panteleev, A.A. Bogdzel, V.N. Shvetsov, S. Kutuzov, S.B. Borzakov, P.V. Sedyshev

«Neutron spectrometer based on a proton telescope with electronic collimation of recoil protons»

Encouraging prizes:

1. S.V. Kozhevnikov, F. Ott, F. Radu

«Data representation of off-specular scattering and spatial neutron beam-splitting»

2. M.I. Novopol'tsev, Yu.N. Pokotilovski

«Correlation Time-of-Flight Spectrometry of Ultracold Neutrons»

 

2011

Nuclear Physics:

I prize:

Yu.M. Gledenov, G. Chjan, G. Huuhenhuu, M. Sedysheva, P. Shalansky, P. Keller, Yu.N. Voronov

«Measurement of 149Sm(n,a)146Nd reaction cross section in the neutron energy range of 4 – 7 MeV» (series of works)

II prize:

A.I. Frank, D.V. Kustov, G.V. Kulin

«Dynamic effects in the interaction of neutron waves with normal and doubly refracting samples moving with acceleration» (series of works)

III prize:

V.K. Ignatovich, F.V. Ignatovich

«A proposed experiment on ball lightning model»

Condensed Matter Physics:

I prize:

V.K. Ignatovich, S.V. Kozhevnikov, Yu.V. Nikitenko, F. Radu

«Theoretical and experimental investigations of propagation of polarized neutrons in a layered structure placed in crossed static and oscillating magnetic fields» (series of works)

II prize:

1. A.M. Balagurov, L.G. Mamsurova, I.A. Bobrikov, To Than Loan, V.Yu. Pomyakushin, K.S. Pigalskyi, N.G. Trusevich, A.A. Vishnev

«Effects of structural disorder in fine-grained HTSC YBa2Cu3Oy» (series of works)

2. T.V. Tropin, E.A. Kyzyma, T.A. Kyrey, M.V. Avdeev, V.L. Aksenov

«Effects of formation of clusters and charge transfer complexes in C60/NMP solutions» (series of works)

III prize:

D.P. Kozlenko, A.A. Belik, A.V. Belushkin, Ye.V. Lukin, G. Marshall, B.N. Savenko, E. Takayama-Muromachi

«Antipolar phase in multiferroic BiFeO3 at high pressures»

Encouraging prize:

A.Yu. Chernyi, E.M. Anitas, V.A. Osipov, M. Balasoiu, A.I. Kuklin

«Investigation of deterministic fractals: extracting additional information from smallangle scattering data» (series of works)

Applied and methodical research:

I prize:

Yu.N. Pokotilovskyi, M.I. Novopoltsev, P. Geltenbort, T.A. Brenner

«Differential time-of-flight spectrometer of very slow neutrons»

II prize:

S.A. Samoilenko, S.Ye. Kichanov, A.V. Belushkin, D.P. Kozlenko, V.M. Garamus, Ye.A. Trusova, G.P. Shevchenko, V.S. Gurin, L.A. Bulavin, S.K. Rakhmanov, B.N. Savenko

«Investigation of structural aspects in the formation of oxide nanoparticles in silicate glasses doped with cerium and titanium oxides»

Encouraging prize:

Author: Sh. Zeynalov

 

2010

Nuclear Physics:

I prize:

Yu. N. Pokotilovski, V. K. Ignatovich
«Limits on new spin-dependent interactions from longitudinal spin relaxation of polarized ultracold neutrons and polarized 3He» (series of works)

II prize:

Sh. Zeynalov
«Investigation of prompt fission neutron emission» (series of works)

III prize:

A. M. Sukhovoj, V. A. Khitrov
«Precise model approximation of the Dubna data on nuclear level density in region 40 ≤ А ≤ 200 below Bn»

Condensed Matter Physics:

I prize:

D. P. Kozlenko, S. E. Kichanov, A. V. Belushkin, B. N. Savenko
«Competition between ferromagnetic and antiferromagnetic ground states in multiferroic BiMnO3 at high pressures»

II prize:

M. V. Avdeev, V. L. Aksenov, V. I. Petrenko, A. V. Feoktystov
“Structure research of magnetic fluids using small-angle neutron scattering» (series of works)

III prize:

A. Pawlukojch
«Investigation of influence of the charge transfer on the dynamic properties of the methyl group» (series of works)

Applied Physics:

II prizes:

1. I. Bodnarchuk, S. Manoshin, S. Yaradaikin, V. Kazimirov, V. Bodnarchuk
«The effect of gravity on the resolution for time-of-flight specular neutron reflectivity»

2. O. V. Zeynalova, Sh. Zeynalov
«Low energy fission investigation using digital signal processing» (series of works)

 

2009

Nuclear Physics:

I prize:

Yu.M.Gledenov, M.V.Sedysheva
«Cross section of the 143Nd(n,a)140Ce and 147Sm(n,a)144Nd reactions in the MeV neutron energy region» (series of works)

II prize:

Yu.N.Pokotilovski
«Investigation of small energy transfers at the ultra-cold neutron reflection from solid surfaces» (series of works)

III prize:

Sh.Zeinalov
«Nuclear fission at low excitation energies» (series of works)

Condensed Matter Physics:

I prize:

V.Yu.Kazimirov
«Investigation of the structure and properties of metal glasses from the first principles» (series of works)

II prize:

N.Yu.Ryabova, M.A.Kiselev, A.I.Beskrovnyi, A.M.Balagurov
«Investigation of transition processes in model lipid membranes by real-time neutron diffraction» (series of works)

III prize:

I.O.Golosova, D.P.Kozlenko, B.N.Savenko
«Spin state and magnetic transformations in Sr0.7Y0.3CoO2.62 at high pressure

III prize:

V.I.Petrenko, M.V.Avdeev, V.L.Aksenov
«Interaction of mono-carboxylic acids in benzene studied by small-angle neutron scattering»

Applied Physics:

I prize:

V.P.Alfimenkov, L.Lason, Yu.D.Mareev, L.B.Pikelner, V.M.Tsulaya, M.I.Tsulaya, I.M.Salamatin
«KOLKHIDA instrument for experimental investigations of interactions of polarized neutrons with polarized nuclei» (series of works)

III prize:

Yu.S.Pankratova, I.I.Zelnichenko, M.V.Frontasyeva, S.S.Pavlov
«Air pollution studies in the Republic of Udmurtia using the moss biomonitoring techique»

Encouraging diploma:

M.V.Frontasyeva, S.S.Pavlov, O.A.Culicov, et al.
«Concentration of toxic, potentially toxic and essential elements in blood of Moscow women and risk of getting underweight»

 

2008

Nuclear Physics:

I prize:

V.K.Ignatovich
«EPR paradox and experiments that prove nothing»

Authors from FLNP: Yu.N.Pokotilovski
A series of studies «UCN production using deuterium» (series of works)

III prize:

Authors from FLNP: V.K.Ignatovich
«The Berry phase»

Condensed Matter Physics:

I prize:

Authors from FLNP: M.V.Avdeev, V.L.Aksenov, E.A.Kyzyma, T.V.Tropin, A.A.Khokhryakov, V.B.Priezzhev
«Investigations of cluster formation in fullerene solutions» (series of works)

II prize:

Authors from FLNP: D.P.Kozlenko, B.N.Savenko
«High-pressure-induced spin-liquid phase of multiferroic YMnO3»

III prize:

Authors from FLNP: A.N.Nikitin, T.I.Ivankina, R.N.Vasin
«Application of neutron scattering in Earth sciences: properties of rocks at high pressures and temperatures and seismotectonic processes in lithosphere» (series of works)

Applied Physics:

I prize:

Authors from FLNP: A.V.Belushkin, A.A.Bogdzel, V.V.Zhuravlev, F.V.Levchanovskii, E.I.Litvinenko, Ts.Ts.Panteleev, V.I.Prikhodko, A.N.Chernikov, A.V.Churakov, V.N.Shvetsov
«Development and construction of position-sensitive thermal neutron detectors based on multiwire proportional chambers» (series of works)

II prize:

Authors from FLNP: А.S.Кirilov, S.M.Murashkevich, R.Yu.Okulov, T.B.Petukhova
«Organization of remote control of spectrometers at the IBR-2M reactor»

III prize:

Authors from FLNP: Yu.N.Kopatch, S.A.Telezhnikov
«Position-sensitive spectroscopy of 252Cf fission fragments»

 

2007

Nuclear Physics:

Second Prize:

1. V.R.Andrianov, N.A.Gundorin, K.V.Zhdanova, etc.
«Measurement of delayed neutron yields from thermal neutron induced fission of 237Np and 245Cf»

2. A.M.Sukhovoj, V.A.Khitrov, W.I.Furman
«Semiphenomenological approximation of the sums of experimental radiative strength functions for dipole gamma transitions in the region around Eγ ~ Bn for masses number in the range of 40 ≤ A ≤ 200»

Third Prize:

A.I.Frank, G.V.Kulin, D.V.Kustov
«New gravitational experiment with ultracold neutrons» 

Condensed Matter Physics:

First Prize:

D.P.Kozlenko, N.O.Golosova, B.N.Savenko
«Temperature and Pressure Driven Spin State Transitions in LaCoO3»

Second Prize:

Yu.V.Taran
«Neutron diffraction studies of martensitic transformation and fatigue properties of austenitic stainless steels»

Third Prize:

M.V.Avdeev, V.L.Aksenov
«Investigations of pressure-induced changes in the fractal structure of detonation nanodiamond powder by small-angle neutron scattering» 

Applied Physics Research:

Second prize:

V.L.Aksenov, S.E.Kichanov, B.N.Savenko, etc.
«Powder diffractometer for microsamples at the Kurchatov synchrotron radiation source»

Encouraging Prize:

1. N.Baljinnyam, Sh.Gerbish, V.N.Shvetsov, etc.
«Possibility of production of Tin-117 radionuclide using high-energy electron Bremsstrahlung»

2. M.V.Frontasyeva, Yu.S.Pankratova, S.S.Pavlov, etc.
«A series of studies in biomonitoring of atmospheric deposition of trace elements using moss-biomonitors and moss-transplants»

 

2006

In Nuclear Physics:

First Prize:

Yu.M.Gledenov, P.V.Sedyshev, et al.
«Measurement of p-odd asymmetry of triton emission in the reaction 6Li(nα)3H with cold polarized neutrons»

Second Prize:

A.I.Frank, G.V.Kulin, D.V.Kustov, et al.
«Effect of accelerating matter in neutron optics»

Third Prize:

R.Gaehler, V.K.Ignatovich
«Neutron holography without reference beam»

In Condensed Matter Physics:

First Prize:

A.M.Balagurov, V.B.Zlokazov, Yu.V.Taran
«Study of spatial distribution of residual stresses in a composite steel tube by neutron diffraction»

Second Prize:

A.M.Balagurov, R.N.Vasin, N.I.Ivankina, A.N.Nikitin
«Properties of quartz and quartziferous rocks at high pressures and temperatures by neutron diffraction and acoustic emission»

Encouraging Prizes:

1. D.P.Kozlenko, C.E.Kichanov, B.N.Savenko
«High Pressure Effect on the Crystal and Magnetic Structure of LuMnO3: Correlation between the Distortion of the Triangular Lattice and the Symmetry of the Magnetic State in Hexagonal Frustrated Manganites»

2. M.A.Kiselev
«Structure of unilamellar Dimyristoylphosphatidilholine vesicles. Method of separated form-factors»

In Applied and Methodical Physics:

First Prize:

V.K.Ignatovich, E.P.Shabalin
«Neutron albedo»

Second Prize:

L.Barandovski, M.Cekova, M.V.Frontasyeva, S.S.Pavlov, T.Stafilov, E.Steinnes, V.Urumov
«Air pollution studies in Macedonia using the moss biomonitoring technique, NAA, AAS and GISTechnologies»

Encouraging Prize:

G.Gandbol, et al.
«Assessment of hazardous impact of ore-mining and processing plant in the town of Erdenet, Mongolia, on pastured animals»

 

2005

In Nuclear Physics:

First Prize:

Yu.N.Pokotilovsky
«Investigation of low-temperature liquid fluoropolymers for coating UCN trap walls and their application for measuring neutron lifetime»

Second Prize:

A.I.Frank, G.V.Kulin, D.V.Kustov
«Neutron diffraction on a moving grating as a nonstationary phenomenon»

Third Prize:

Yu.N.Kopatch
«New experimental studies of quaternary fission of 233, 235U (nth, f and 252Cf(sf)»

In Condensed Matter Physics:

First Prize:

A.M.Balagurov, I.A.Bobrikov, V.Yu.Pomyakushin
«Magnetic structural phase separation and giant isotope effect in R0.5Sr0.5MnO3»

Second Prizes:

1. D.P.Kozlenko, S.E.Kichanov, B.N.Savenko
«High pressure effect on crystal and magnetic structures of frustrated antiferromagnet YMnO3»

2. M.A.Kiselev, N.Yu.Ryabova, A.M.Balagurov
«New data in the structure and hydration of model lipid membranes of outer layer of the skin (stratum corneum) by the neutron diffraction method»

Third Prize:

D.A.Korneev, V.K.Ignatovich, S.P.Yaradaikin, V.I.Bodnarchuk
«Specular neutron reflection from potentials with diffuse interfaces»

In Applied and Methodical Physics:

First Prize:

A.M.Balagurov, G.D.Bokuchava, E.S.Kuz’min, V.V.Sumin, A.V.Tamonov
«Neutron Fourier diffractometry for studies of reactor materials»

 

2004

In Nuclear Physics:

First Prize:

Yu.N.Kopach, Zh.V.Mezentzeva
«Experimental investigations of spontaneous ternary fission of 252Cf»

Second Prize:

A.M.Sukhovoi, V.A.Khitrov
«Experimental manifestations of the effect of the assumed breakup of Cooper pairs of nucleons in nuclei of various types».

Third Prize

S.A.Telezhnikov
«Levels of 174Yb populated in averaged capture of resonance neutrons»

In Condensed Matter Physics:

First Prize:

A.M.Balagurov, S.N.Bushmeleva, V.Yu.Pomyakushin
«Magnetic structure of NdMnO3 concordantly doped with Sr and Ru»

Second Prizes:

1. A.N.Nikitin, T.I.Ivankina, R.N.Vasin
«Applications of neutron scattering in Earth sciences: experimental investigations of rock properties at the IBR-2 reactor»

2. D.P.Kozlenko, B.N.Savenko
«Effect of high pressures on crystal and magentic structure of manganites Pr1-xSrxMnO3 (x = 0,5 - 0,56)»

Third Prize:

M.A.Kiselev
«Study of cryoprotective properties of dimethylsulfoxide by real-time diffraction»

In Applied and Methodical Physics:

First Prize:

A.S.Kirilov, N.V.Astakhova, S.M.Murashkevich, T.B.Petukhova, V.E.Yudin
«Sonix and Sonix+ control software packages for spectrometers at the IBR-2 reactor»

 

2003

In Nuclear Physics:

First Prize:

Yu.M.Gledenov, Yu.P.Popov, J.Andrzejewsi, et al.
«Measurement of cross-section in the reaction 147Sm(n,α) in the energy region of neutrons 3 eV – 500 keV»

Second Prize:

A.M.Sukhovoj, V.A.Khitrov, Ts.Panteleev
«Cascade gamma-decay of 118Sm»

Third Prize:

V.P.Alfimenkov, N.A.Bazhanov, Yu.N.Kopatch, Yu.D.Mareev, L.Lason, V.V.Novitsky, L.B.Pikelner, T.L.Pikelner, A.B.Popov, W.I.Furman, A.N.Chernikov, M.I.Tsulaya et al.
«Measurements and analysis of P-even and P-odd angular correlations of fragments at 239Pu fission by resonance neutrons»

In Condensed Matter Physics:

First Prize:

M.V.Avdeev, V.L.Aksenov, M.Balasoiu
«Investigation of ferrofluids by small-angle neutron scattering» (5 articles)

In Applied and Methodical Physics:

Encouraging Prize:

N.V.Astakhova, A.I.Beskrovnyi, A.A.Bogdzel, P.E.Butorin, S.G.Vasilovsky, N.A.Gundorin, V.B.Zlokazov, S.A.Kutuzov, I.M.Salamatin, V.N.Shvetsov
«Development of a new method to create systems of automation of experiments, as well as development and introduction of programs and methods of local and remote control of experiments»

 

2002

In Nuclear Physics:

First Prize:

E.V.Lychagin, A.Yu.Muzychka, G.V.Nekhaev, A.V.Strelkov, D.G.Kartasov, V.V.Nesvizhevsky
«Investigation of UCN small heating»

Second Prizes:

1. Yu.M.Gledenov, P.V.Sedychev, M.V.Sedysheva, A.Oprea, G.Khuukhenkhuu, Chen Zemin, Zhang Guohui, J.Andrzejewski, P.J.Szalanski
«Investigation of the (n,α) reaction on the middle mass nuclei in interactions with fast neutrons»

2. A.M.Sukhovoj, V.A.Khitrov
«Possibilities of model-independent determination of parameters of nuclei gamma-decay»

In Condensed Matter Physics:

First Prize:

A.M.Balagurov, V.Yu.Pomjakushin, T.V.Elzhov
«Atomic and magnetic structures, disorder effects and unusual superexchange interaction in oxides A2MnGaO5+x (A = Ca, Sr) with the structure of lamellar brownmillerite»

Second Prize:

D.P.Kozlenko, B.N.Savenko, S.E.Kichanov, V.P.Grazkov, V.A.Somenkov, K.M.Podurets, V.M.Ryzhkovsky, V.S.Goncharov
«Investigation of pressure induced spin-reoriented magnetic phase transitions in manganese and ferrum compounds» (series of works)

Third Prizes:

1. T.A.Lychagina, D.I.Nikolaev
«Model investigation to apply to quantitative texture analysis averaging»

2. A.I.Beskrovnyi, S.G.Vasilovsky, A.V.Belushkin, L.S.Smirnov, A.M.Balagurov, M.L.Martinez-Sarrion, L.Mestres, M.Herraiz
«Structure investigation of a new compound Bi2.53Li0.29NbO9 by powder neutron diffraction» (series of works)

In Applied and Methodical Physics:

Second Prize:

1. M.V.Frontasyeva, S.S.Pavlov, S.F.Gundorina, V.P.Chinaeva, L.M.Mosulishvili, F.A.Belotserkovskiy, E.I.Kirkesali, A.I.Khizanishvili
«Application of neutron activation analysis to develop new pharmaceuticals» (series of works)

2. Yu.V.Grigoriev, V.V.Sinitsa, Zh.V.Mezentseva, G.L.Ilchev, H.Faikow-Stanczyk
«Resonance structure investigation of total and partial cross sections of Nb, Mo and Pb in the energy region 0.1-200 keV»